The Irish Texel Sheep Society
Date Event Judge
Sun 14 June, 2015 Texel Growvite All Ireland Championships 2015 Robbie Wilson

PRIZE WINNERS

Prize LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Texel Champion & Female Champion 64 DEE13042 Scholars Twenty Twelve D&E McManamon
Reserve Female & Reserve Supreme Texel Champion 164 XNI15022 Anglezarke Uno RWI08038 Mark Noble
Male Champion 103 XNi15032 Anglezarke Uno HNE12008 Mark Noble
Reserve Male Champion 191 HGE15013 Milnbank Valdaron HGE13004 Jonathon Higgins
Junior Stockperson 2015 Aidan Craig

Aged Ram

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 7 Oberstown Tuff Allaunfauld Rockafella PFI09037 Anne Murphy
2 6 Milnbank Ulex Teiglum Tornado LYM1000059 McHugh Flocks
3 5 VMI12030 VTI1000023 P&P Leonard

Aged Ewe

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 21 DJV1201433 Castlecairn Secret Service DJV1000146 A&P O Keeffe
2 13 GEI11030 Baltier Nailer HBR09112 B&P Hanley
3 14 HBR1200460 Springwell Silverstone HBR07049 Thomas Kenny Jnr

Shearling Ram

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 26 Kildowney Victorious Killyvolgan Ulsterman GCI1100126 P&B Farrell
2 28 YGI14021 Straidarren U2 YGI12031 Mary Gallagher
3 29 RWE14031 RWE12021 FHE10036 Mary Gallagher

Shearling Ewe

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 64 DEE13042 Scholars Twenty Twelve D&E McManamon
2 69 PNI14004 Knock Ursus PNI11049 Padraic Niland
3 46 LII14007 Oberstown Usain Bolt LII08002 L&D Coen

Senior Ram Lamb Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 103 XNi15032 Anglezarke Uno HNE12008 Mark Noble
2 104 XNI15025 Anglezarke Uno HNE12008 Mark Noble
3 100 MLE15004 Thornville Ureka Malachy McMeel

Junior Ram Lamb Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 120 GBE15062 Teiglum Tornado GBE12007 Jimmy Garrivan
2 128 FSE15038 Knock Ursus FSE12004 Fergal O'Sé
3 122 BHF15015 Strathbogie Voltage BHF13003 B&P Hanley

Senior Ewe Lamb Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 164 XNI15022 Anglezarke Uno RWI08038 Mark Noble
2 133 LII15004 STRATHBOGIE UNTOUCHABLE LII13016 L&D Coen
3 139 PFI15019 Anglezarke Uno TYC09016 L&D Coen

Junior Ewe Lamb Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 181 XNI15035 Millars Vegas XNI12029 Mark Noble
2 173 PFI15080 Tullagh Saracen PFI12002 P&B Farrell
3 184 ZWI15045 Thornville Ureka SID1000079 John Wehrly

Novice Ram Lamb Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 191 HGE15013 Milnbank Valdaron HGE13004 Jonathon Higgins
2 197 AMF15002 TYC1200258 A&J McMeel
3 193 QPI15002 Bradleys Underworld QPI08002 P&P Leonard

Novice Ewe Lamb Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 211 BHF15007 Strathbogie Terminator DII12032 B&P Hanley
2 225 GMF15001 Lamb Bros Vantastic CII12028 Garrett Murphy
3 223 AMF15006 Thornville Ureka AMF13007 A&J McMeel

Junior Stockperson 2015

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 Aidan Craig