The Irish Texel Sheep Society
Date Event Judge
Sun 5 June, 2011 Growvite Texel All Ireland Robert Calvin

PRIZE WINNERS

Prize LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
Overall Champion and Female Champion 97 PNI 11049 Glenside Royal Sovereign Padraic Niland
Reserve Overall and Male Champion 141 OKI 11040 Deveronvale Perfection EWI A and P O'Keefe
Reserve Female Champion 137 UVI 11030 Douganhill Mc Fly ARE John Neville
Reserve Male Champion 4 Speenogue Pierre Roughan Laptop IUI 06024 Shane Mc Hugh

Two Shear Ram and Upwards

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 4 Speenogue Pierre Roughan Laptop IUI 06024 Shane Mc Hugh
2 9 Speenogue Orlando Roughan Laptop IUI 06024 Liam Dillon and John Neville
3 2 Baileys Opus Day Forkins Nijinsky EBE D&E McMananmon
4 7 Tamnamoney Preacher Ballynahone Oscar Ronan Gallagher
5 1 Larahirl Prettyboy Haddo Oscar Mary Gallagher
6 5 Springwell Oriental Waen Maradonna Pat and Barry Farrell

Two Shear Ewe and Upwards

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 13 MYI 08001 Tullagh Neptune M Murphy
2 14 GAI 09 Douganhill Mc Fly
3 21 LPP 06066 Ballybrooney Lion Pat Lyons
4 LPP 09068 Turoe Marshall Pat Lyons
5 10 UJI 09022 Baileys Nimrod Shane Mc Hugh
6 19 RWE 09005 Figart Outstanding Robert Walker

Shearling Ram

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 38 Cherryvale Ringmaster Tamnamoney Ned
2 27 Livery Roster Cogburn Tamnamoney Ned Michael Bird
3 Mullan Royal Flush Ballynahone Oscar HBN
4 36 Weststar Rocky Ettrick No Limits Fintan Thornton
5 32 Cairness Rags To Riches Deveronvale Perfection
6 24 Oberstown Ringmaster Pat and Barry Farrell

Shearling Ewe

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 50 EWI 10001 Kelso Oxygen Fergal O Se
2 51 EWI 10023 Millars Outstanding Fergal O Se
3 72 PNI 10022 Tullagh Neptune Padraic Niland
4 ECE 10003 Tullagh Neptune Eric Campbell
5 68 ECE 10001 Tullagh Neptune Eric Campbell
6 OKI 10013 Millars Outstanding A and P O'Keefe

Open Ram Class

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 141 OKI 11040 Deveronvale Perfection EWI A and P O'Keefe
2 GAI 11017 Ronan Gallagher
3 LDE 11018 Liam Dillon
5 ECE 11 Eric Campbell
4 LDE 11012 Liam Dillon
6 BIE 11028 Kenneth Bird

Ram Lamb Born on or after 1st March

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 170 UVI 11060 John Neville
2 GAI 11066 Ronan Gallagher
3 OKI 11057 A and P O'keefe
4 DEE 11006 D&E McMananmon
5 LTI 11081 Pat Lyons
6 GKE 11014 Gerry Killilea

Ewe Lamb

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 97 PNI 11049 Glenside Royal Sovereign Padraic Niland
2 137 UVI 11030 Douganhill Mc Fly ARE John Neville
3 OKI 11057 A and P O'Keefe
4 ECE 11022 Eric Campbell
5 EWI 11014 Liam and Eamon Walsh
6 EWI 11018 Liam and Eamon Walsh

Novice Ram Lamb

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 FSE 11007 Fergal O Se
2 EOE 11005 Eugene O Sullivan
3 ZEI 11055 Sean McGee
4 LCI 11002 Paul Coyne
5 OEI 11013 Eamon Brennan
6 FTE 11008 Fintan Thornton

Novice Ewe Lamb

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 EOE 11002 Eugene O Sullivan
2 FSE 11008 Fergal O Se
3 GKE 11004 Gerry Killilea
4 Cyril Keane
5 GKE 11002 Gerry Killilea
6 HHE 11018 Michael Haverly

Junior Stock Person

Place LOT NO ANIMAL NAME SIRE DAM EXHIBITOR
1 NA NA NA NA NA